szynka wegetariańska - kolejka do sklepu

Szynka wegetariańska

Szynka wegetariańska, wędlina wegetariańska, wege szynka – to jedne z bardziej poszukiwanych produktów na sklepowych półkach przez osoby, które chcą spróbować, jak smakują zamienniki mięsa. Dlaczego? Bo ich skosztowanie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kupić i skosztować np. z chlebem lub ulubioną bułką.

Szynka wegetariańska. Zamiennik mięsa do skonsumowania „na szybko” 

 

Najlepiej, żeby wędlina wegetariańska przypominała swój mięsny pierwowzór nie tylko w smaku, ale i w wyglądzie, kolorze oraz konsystencji. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż „naturalna” szynka to mięso, która ma określony wygląd, sprężystość i strukturę. W dodatku tradycyjna szynka występuje generalnie w dwóch postaciach – w postaci zakonserwowanej na sucho, wówczas jest bardziej zbita, nie “ociekająca”, oraz ta sprzedawana w postaci bardziej wilgotnej, czyli konserwowanej przeważnie (i oby tylko…)  tzw. solanką. Nietrudno się domyśleć, że szynka wegetariańska produkowana na masową skalę przyjmuje niemal zawsze formę mniej wilgotną.

 

Inni czytali także: Szynka wegańska 

 

Szynka wegetariańska – przepis vs wędlina wegetariańska gotowa – ze sklepu

 

Choć w sieci znaleźć można (nieliczne jeszcze nadal) przepisy na szynkę wegetariańską, to nie da się ukryć, że jeśli chodzi o konsystencję i podobieństwo do „oryginału”, dużo większe szanse mają producenci zajmujący się tym na (jakby nie było) masową skalę. Mogą poświęcić setki godzin na testy, zmiany proporcji składników, próbowanie, ponowne testowanie itd. Inaczej mówiąc, w ich przypadku proces produkcji szynki wegetariańskiej jest po prostu sprofesjonalizowany a jego koszty wliczone w taki rodzaj działalności oraz w zakładane zyski ze sprzedaży. Nie oznacza to, że przygotowana w warunkach domowych szynka wegetariańska nie będzie smaczna.

 

Może się okazać bowiem, że będzie jeszcze smaczniejsza, ale raczej nie uda nam się uzyskać choćby tak długiego terminu przydatności do spożycia jak w przypadku pakowanych na masową skalę produktów opracowanych do sprzedaży w marketach. 

 

Popularne szynki wegetariańskie

 

Coraz popularniejsze stają się – i nie ma tu co ukrywać, że to ze względu na masowy sposób dystrybucji – szynka wegetariańska z Lidla czy wędlina wegetariańska z Biedronki.

 

Dostawcom przy rosnącym poziomie sprzedaży opłaca się coraz bardziej testowanie i przygotowanie kolejnych zamienników mięsa, nie tylko wegetariańska wędlin.

 

Jednocześnie większe sieci handlowe zapewniają szansę na dotarcie do ogromnej liczby potencjalnych klientów, w tym nie tylko zdeklarowanych wegetarian czy wegan, bo w takim sklepie rosną również szanse na sprzedaż zamienników mięsa, osobom, które na co dzień mięso jedzą, ale “tylko” chcą spróbować, jak smakują jego roślinne odpowiedniki, substytuty mięsa. Jedną z chętniej próbowanych jest np. wegetariańska szynka czosnkowa. Rosnącą popularność zdobywają też innego rodzaju zamienniki mięsa jak np. kabanosy wegańskie, czy kotlety roślinne.