szynka wegańska zakupy

Szynka wegańska 

Szynka wegańska to produkt o ogromnym potencjale konsumenckim. Tysiące, jeśli nie miliony ludzi zaczynają dzień od zjedzenia kanapki z szynką. Chleb czy bułka z szynką wegańską może być czymś, co przyczyni się do wzbogacenia ich codziennego jadłospisu, a zarazem przysłuży się ekologii. Bezmięsna szynka, to doskonały zamiennik mięsa, który może smakować niemal identycznie jak „zwykła szynka”. 

Szynka wegańska. Zamiennik mięsa do wygodnego spożycia 

 

Szynka wegańska to produkt, który w obecnych czasach bez problemu kupimy w większości sklepów spożywczych w tym w wielkich sieciach handlowych. Wędlina wegańska w Biedronce do kupienia jest już od wielu miesięcy, co więcej z każdym miesiącem potrawy wege w Biedronce wydają się być coraz bardziej eksponowane na półkach. Roślinne mięso w Lidlu także znalazło już swoje stałe miejsce, przez co tysiące klientów kupuje je coraz bardziej systematycznie. Na marginesie, w większości sklepów, prócz szynki znajdziemy również mniej “prestiżowy” pasztet wegański.

 

Bezmięsna szynka wegańska. W czym tkwi fenomen jej popularności?

 

Z czego wynika popularność wegańskiej szynki? Szczerze ujmując, najprawdopodobniej z wielkiej popularności zwykłej, mięsnej szynki, do której wielu Polaków jest przyzwyczajonych od pokoleń. Od dziesięcioleci wędlina w plasterkach króluje na stołach w wielu polskich domach, a to wynika najprawdopodobniej po prostu z wygody. Zarówno szynka z mięsa jak i szynka wegańska sprzedawane są w plastrach jak plastry wegańskie lub w postaci wygodnej do krojenia i podawania. Z tym że niższej jakości szynka z mięsa bywa z racji jej „wzbogacenia” różnymi środkami chemicznymi nieprzyjemna w dotyku lub ociekająca z nadmiaru owych środków, co wychodzi (dosłownie i w przenośni) przy próbie jej krojenia (przytrzymania).

 

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach bardzo popularne są również zamienniki mięsa, a sama szynka wegetariańska zajmuje ważne miejsce w gronie substytutów mięsa i codziennej diecie wielu osób.

 

Przeczytaj także: Wegańska krakowska

 

Niestety tradycyjna szynka jak wspomnieliśmy krytykowana jest z racji jej szpikowania w procesie produkcji różnymi substancjami, niekoniecznie dobrymi dla zdrowia, za to korzystnymi dla zwiększania zysków producenta. Najpewniej z tego m.in. powodu coraz większa grupa konsumentów poszukuje zamienników mięsa, będących roślinnymi substytutami mięsa spożywanego na co dzień.

 

Wegańska czosnkowa, bezmięsna i smaczna

 

Bezmięsną szynkę czosnkową można nauczyć się przyrządzać samodzielnie. Składników jest co prawda dużo, a sam proces dość skomplikowany, jednak dla chcącego (głodnego) nic trudnego. Bezmięsna szynka możemy być przygotowana z miksu kaszy jaglanej, buraków, pieczarek, cebuli, cieciorki i oczywiście dodatków z przypraw. Jedna z popularniejszych wersji wędliny wegańskiej to wegańska szynka czosnkowa.