rosja flaga

Zamienniki mięsa – rosyjski startup przegonił amerykańskiego giganta

Firma Welldone z Rosji, dość szybko „pokonała” na swojej ziemi amerykańskiego konkurenta, poniekąd pioniera w kategorii produkcji zamienników mięsa na masową skalę, w tym także – jak nie od dziś wiadomo  – poza USA.

Zamienniki mięsa – ​rosyjski startup i przepis na sukces rynkowy

 

Do prześcignięcia Beyond Meat w Rosji Welldone potrzebował rozwinięcia sieci sprzedaży. Po zwiększeniu liczby punktów sprzedaży do 500 w ponad 50 miastach Rosji rosyjska marka zanotowała wzrost, który zaowocował wyprzedzeniem konkurenta ze Stanów Zjednoczonych. Dlaczego rosyjscy konsumenci wybierają zamienniki mięsa swojego rodzimego producenta, a nie pioniera i lidera ze Stanów? Na pewno nie bez znaczenia jest niższa cena.

Inni czytali także: Już 81% Hindusów to fleksitarianie

 

Opakowanie z dwoma burgerami kosztuje tu zaledwie 3 dolary. To cena niemal dwukrotnie niższa od tej, za którą swój rynkowy odpowiednik sprzedaje amerykański konkurent.

 

Welldone. Startup, producent zamienników mięsa z Rosji

 

Niedawno firma pozyskała od inwestorów finansowanie w wys. 1,5 mln $, które pozwoli jej zwiększyć produkcję do 150 ton miesięcznie i tym samym nadążyć za stale rosnącym popytem. Część nowo pozyskanego budżetu zostanie wykorzystana na badania i rozwój. Firma ma też plany poszerzania obszaru dystrybucji. Chce silniej wejść do regionów takich jak Moskwa oraz za granicę. Póki co sprzedaje swoje zamienniki mięsa w Kazachstanie i na Białorusi.

Rynek zamienników mięsa w Rosji

W ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaż zamienników mięsa i mleka nieodzwierzęcego w Rosji wzrosła aż siedmiokrotnie. Rynek żywności roślinnej w Rosji w ciągu następnych 4 lat ma osiągnąć wg prognoz poziom 1,5% sprzedaży na rynku mięsa.

 

Na zwiększenie popytu wpływ miało pojawienie się Rosji marki Beyond Meat. Tuż po tym aż 54% Rosjan deklarowało chęć włączenia roślinnego mięsa do swojego jadłospisu. W kraju zaczął też działać pierwszy inkubator dla firm z tej kategorii, zorganizowano też pierwsze dwie tematyczne konferencje.