Kabanosy wegańskie
Kabanosy wegańskie, roślinne (czyli takie jak np. kabanosy Tarczyński) wprowadzone ostatnio do największych sieci handlowych, trafiły w gusta najpewniej głównie flexitarian. Z czego wynika takie powodzenia kabanosów wege? Czy kabanosy z roślin zdobędą jeszcze więcej fanów, czy pozostaną na dłużej jedynie niszową ciekawostką?
Zamienniki mięsa – kabanosy wegańskie
Kabanosy wegańskie? A pierwsze skojarzenie ze słowem “kabanosy”? Większość z nas zgodzi się, że jest nim najpewniej po prostu mięso. To prawdopodobnie dlatego kabanosy Tarczyński, jako pierwszy tak odważny przykład produktu “z mięsa, ale bez mięsa” zawojowały nagłówki publikacji z branży spożywczej, a pośród wielu konsumentów wywołały nieodpartą potrzebę spróbowania na własnym podniebieniu, czy wyprodukowanie roślinnych kabanosów, choćby trochę przypominających kabanosy z mięsa jest w ogóle możliwe. Podobny “problem” ma np. wegański kurczak. W nieco mniejszym stopniu mierzy się z nim pasztet wegański, którego wiele wersji przypomina już mięsne oryginały.
Kabanosy z roślin – “nienaturalny pomysł” – autentyczny popyt
Kabanosy z roślin nie są jednak wynalazkiem nowym. Za granicą produkuje się je od wielu lat. W naszym kraju być może przez lata brakowało trochę zdecydowania. Kto miałby wyprodukować wegańskie kabanosy (czy kabanosy wegetariańskie) i czy w ogóle osoby stroniące od mięsa (często zaciekli przeciwnicy branży mięsnej) w ogóle poszukują czegoś aż tak przypominającego w smaku mięso? Wygląda na to, że tak, choć prawdopodobnie jest to produkt poszukiwany przez osoby chcące ograniczyć spożycie mięsa, a niekoniecznie zdeklarowanych, wytrwałych wegetarian czy wegan.
Kabanosy wegańskie – przepis
W przypadku kabanosów Tarczyńskiego to co dość łatwo sprawdzić to oczywiście skład produktu podany na etykiecie. Z czego produkuje się kabanosy wegańskie? W składzie kabanosów wegańskich pojawiają się oczywiście białka roślinne, woda, oleje, cebula w postaci smażonej itd.
Bardzo ważne są też przyprawy – roślinne kabanosy słabo przyprawione są bowiem mdłe, nie mają smaku, więc mniej przypominają swój mięsny pierwowzór, a nie to o to tutaj zapewne klientom chodzi.
Przepis na kabanosy roślinne nie jest rzeczą łatwą do znalezienia, ale przy posiłkowaniu się stronami zagranicznymi zwiększamy prawdopodobieństwo odnalezienia odpowiedniego przepisu na wege kiełbaski.
Kabanosy w ciąży? Kabanosy – zamienniki mięsa
Choć mięsne kabanosy mają wielu fanów spożywających je przy różnych okazjach jako zakąski, to intuicyjnie można założyć, że zmielone mięso, tak mocno przyprawione, daje duże możliwości w kwestii wykorzystania składników nie najwyższej jakości (podobnie jest zresztą z parówkami). Czy kobiety w ciązy mogą jeść kabanosy, lub kabanosy wege? Część specjalistów odradza jedzenie tradycyjnych kabanosów nie tylko kobietom w ciąży. Można więc przyjąć, że jedzenie kabanosów z warzyw byłoby dla kobiet w ciąży bardziej wskazane niż kabanosów zwykłych, mięsnych.