burgery wegańskie (1)

Burgery wegańskie 

Niektórzy tak bardzo uwielbiają kotlety mięsne w hamburgerach, że nie byliby w stanie zrezygnować z hamburgerów. Tymczasem od miesięcy w sprzedaży są burgery wegańskie, które bardzo trudno odróżnić od burgerów mięsnych. Co więcej, roślinne burgery możemy przyrządzić samodzielnie, lub kupić w sklepach gotowe burgery wegańskie.

Burgery wegańskie –  międzynarodowy wyścig o to kto będzie pierwszy i najlepszy zarazem 

 

Burgery wegańskie to konkurencja, w jakiej startują już obecnie wyspecjalizowane firmy z całego świata. Największym wyzwaniem jest opracowanie takiej receptury, przepisu, składu, żeby burger wegański nie różnił się w smaku niczym od burgera tradycyjnego – tzn. różnił się, ale jedynie tym, że w tym pierwszym nie może być kluczowego składnika, czyli mięsa. I trzeba przyznać, że jest już kilka firm, raczej startupów, które w opracowanie receptury zainwestowały tyle pieniędzy (głównie inwestorów), że cel ten udało się w zasadzie osiągnąć.  Zasilają one swoimi sztandarowymi produktami, czyli roślinnymi burgerami największe sieci fast foodów na świecie, które w wege burgerach również dostrzegły już ogromny potencjał. 

 

Burgery wegańskie gotowe vs burgery vege z przepisów

 

Wegańskie burgery, to nie tylko domena wielkich już w tej chwili międzynarodowych korporacji. Zanim powstały pierwsze wege startupy, kotlety roślinne przyrządzano po prostu samodzielnie.

 

W sieci znaleźć można liczne przepisy na wege burgery z różnych składników, o różnym smaku. Mają one jednak jeden wspólny mianownik – roślinne pochodzenie. Jeśli ktoś nie lubi gotować, eksperymentować w kuchni, lub po prostu nie ma (głowy do) składników, zostaje mu jeszcze zakup w sklepie.

 

W ofercie gotowe wegańskie burgery ma m.in. Biedronka. Wege burgery z Lidla, również cieszą się rosnącym powodzeniem.

 

Inni czytali także: Wegańskie kiełbaski

 

Przepisy na wege burgery 

 

Osoby, które nie do końca ufają masowej, przemysłowej produkcji burgerów wegetariańskich czy burgerów wegańskich i nie chcą kupować zamienników mięsa pakowanych w plastikowe opakowania, mogą jak zawsze skorzystać z internetu. Oto przykładowe przepisy na wege burgery: 

 

  • roślinne burgery z fasoli
  • wege burgery z buraków
  • wege burgery z ciecierzycy
  • wege burgery z soczewicy 

 

Przeczytaj także: Kabanosy wegańskie

 

Warto dodać, że w tej konkurencji prawdopodobnie wygrają duzi producenci, którzy swoje receptury mogą przetestować na setkach klientów, w grupach kontrolnych i wręcz w laboratoryjnych warunkach…