Fleksitarianie

Już 81% Hindusów to fleksitarianie

Wyniki ankiet przeprowadzonych w Indiach wykazały, że aż 81% Hindusów ogranicza spożywanie mięsa (wg definicji to tzw. fleksitarianie). Z kolei 39% respondentów deklaruje całkowitą rezygnację z mięsa w swojej diecie. Jakie są powody, tak wysokich wskaźników? Odpowiedź może zaskoczyć.

Fleksitarianie w Indiach. Dopiero „wylądowali”?

Organizacją, która przeprowadziła badania jest  Pew Research Center. Temat badań i samego opracowania z badań to “Religion in India: Tolerance and Segregation”, co nieco naprowadza nas, jakie są główne powody niejedzenia mięsa w tym kraju lub czasowego ograniczania jego spożycia przez obywateli:

”Wszystkie najszerzej praktykowane religie w Indiach mają prawa i tradycje żywieniowe. Na przykład teksty hinduskie często chwalą wegetarianizm, a Hindusi mogą również unikać jedzenia wołowiny, ponieważ tradycyjnie uważa się krowy za święte. Tymczasem nauki muzułmańskie zakazują wieprzowiny.”

Religia a spożycie mięsa. Wegetarianie i fleksitarianie

“Nawet wśród grup o niskim poziomie wegetarianizmu wielu Hindusów ogranicza spożycie mięsa. Na przykład około dwóch trzecich muzułmanów (67%) i chrześcijan (66%) unika mięsa w jakiś sposób, na przykład powstrzymując się od jedzenia niektórych rodzajów mięsa, nie jedząc mięsa w niektóre dni lub i jedno i drugie. Wśród Hindusów, oprócz 44% wegetarian, kolejne 39% stosuje inne ograniczenia dotyczące spożycia mięsa.”

Ciekawe, jakie wyniki dałyby podobne badanie w Polsce? O ile można przypuszczać, że grupa fleksitarian stale się powiększa, o tyle powody są mniej powiązane z religią. Wynikają raczej z troski o środowisko (postawy proekologiczne), czy poddania się modzie na niejedzenie mięsa, która niewątpliwie coraz silniej oddziaływuje nie tylko na Polaków, ale też inne nacje. Trend jest na tyle silny, że w startupy związane z branżą zamienników mięsa inwestują już coraz śmielej takie postaci jak Jeff Bezos czy Bill Gates.