plastry wegańskie

Plastry wegańskie

W zamierzchłych czasach PRL, ten kto trafił w sklepie mięsnym na tzw. mortadelę, mógł mówić o ogromnym szczęściu. Dziś mortadelę przypominają nieco plastry wegańskie.

 

Plastry wegańskie. Zamienniki mięsa na kanapki 

Prawdopodobnie nie używa się nazwy mortadela wegańska, dlatego że młodszemu pokoleniu (w dużej części wegetarian i wegan) niewiele ona mówi.

Inni czytali także: Zamienniki mięsa – raport

 

Z kolei starsze pokolenia pamiętające “czasy mortadeli” niekoniecznie wspomina je dobrze, więc również i mortadela wegańska mogłaby im się kojarzyć gorzej, niż by tego chcieli jej producenci.

 

 

Co to są plastry wege? 

Mortadela, którą z wyglądu i konsystencji, twardości (czy może raczej “parówkowatej” miękkości”), przypominają dzisiejsze wegańskie (wegetariańskie) plastry, była mieszanką bardzo drobno zmielonego mięsa, a raczej jego różnych części, nie zawsze najwyższej jakości. Coś jak dzisiejsze parówki.

 

Z drugiej strony w czasach PRL, choć jakość bywała niska, to normy – w porównaniu z dzisiejszymi normami dla mięsa –  były dość wysokie. Czy to samo dotyczy również plastrów wegańskich –  wegańskiej mortadeli? By odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest dokładne przestudiowanie etykiet produktów.

 

Co zaskakujące lista składników wegańskich plastrów przeważnie bardzo długa. Czy wszystkie z nich jesteśmy w stanie zaakceptować? To już do indywidualnego rozsądzania. Z innych, gotowych potraw, które możemy pokroić na kanapki warto rozważyć produkty takie jak wegańska krakowska, czy nieco inna w konsystencji i smaku wegańska mielonka.

 

Gdzie kupić wegańskie plastry ?

 

Wegańskie plastry Biedronka? Plastry wegańskie Lidl? W pierwszym przypadku szanse na zakup plastrów wegańskich są większe. Oprócz tego coraz więcej produktów z tej kategorii pojawia się w sieci. W Polsce przybywa mniejszych producentów oferujących zamienniki mięsa. Na świecie coraz więcej rynku zdobywają rozrastające się i coraz mocniej dofinansowywane startupy. Rynek zamienników mięsa puchnie jak filet z kurczaka pod wpływem spulchniaczy i konserwantów.