substytuty mięsa co to jest

Substytuty mięsa – czym są, co to takiego? 

Czym są substytuty mięsa i czy są tym samym co zamienniki mięsa? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami? Takie pytania mogą nasunąć się gdy co jakiś czas (a ostatnimi czasy coraz częściej) trafiamy w mediach na doniesienia dotyczące roślinnych zamienników/substytutów mięsa. Czy oba pojęcia oznaczają to samo?

Substytuty mięsa – co to takiego? Zamienniki mięsa co to takiego?

Ogólnie można przyjąć, a właściwie zaobserwować, że obydwa pojęcia: substytuty mięsa oraz zamienniki mięsa używane są wymiennie (a może lepiej użyć tu sformułowania zamiennie…). Na co dzień natrafić na nie można zarówno w publikacjach prasowych jak i w sytuacjach codziennych, np. w sklepach, w grupach na Facebook’u itp.

 

Wydaje się, że sformułowanie „zamienniki mięsa” jest używane częściej, zarówno przez samych konsumentów jak i dziennikarzy.

 

Z kolei wyrażenie „substytuty mięsa” dla niektórych brzmi bardziej “poważnie“, stąd u nielicznych dziennikarzy i konsumentów większa motywacja do używania go w codziennych sytuacjach czy wypowiedziach pisanych.

Wykonując jednak prosty test z użyciem wyszukiwarki Google, bez problemu zauważymy, że druzgocącą przewagę w liczbie publikacji online ma sformułowanie „zamienniki mięsa”. Wystarczy obydwie frazy, „zamienniki mięsa” i „substytuty mięsa” wpisać kolejno w Google i tuż nad uzyskanymi wynikami a pod polem wyszukiwania będziemy mogli odczytać liczbę odpowiedzi na obydwa zapytania.

Substytuty mięsa VS zamienniki mięsa

Starcie obu pojęć w wynikach wyszukiwarki Google na dzień 23 czerwca Roku Pańskiego 2021 przedstawia się następująco (zrzuty z wyników Google w trybie “inprivate”):

 

zamienniki mięsa wyniki
Liczba wyników dla zapytania „Zamienniki mięsa” 

 

 

 

substytuty mięsa wyniki
Liczba wyników dla zapytania „Substytuty mięsa” 

 

 

Jak widać, nasz „pojedynek” z ponad jedenastokrotną przewagą wygrywają „zamienniki mięsa” (stan na dzień 23 czerwca 2021 roku)

Substytuty mięsa – definicja

Na dzień pisania niniejszego artykułu na próżno szukać definicji substytutów mięsa np. w słowniku online PWN. Podobnie zresztą z zamiennikami mięsa. Jedynie Wikipedia posiada wpis pod hasłem substytuty mięsa, który tłumaczony jest tak:

Substytut mięsa – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

“Substytuty mięsa – produkty, które przypominają mięso smakiem, wyglądem, kształtem oraz chemicznymi właściwościami (można je smażyć, zapiekać itd.) Poprzez ten termin rozumie się produkty spożywcze niezawierające mięsa, czasem także innych składników pochodzenia zwierzęcego, np. nabiału. Tego typu produkty są skierowane do wegetarian, wegan, niewegetarian chcących zredukować ilość mięsa w diecie z powodów zdrowotnych, etycznych bądź ekonomicznych ]oraz osób, które przestrzegają rygorystycznych zaleceń religijnych, takich na przykład jak koszerność czy halal. Kuchnia buddyjska jest najstarszą, w której poświadczono użycie substytutów mięsa”

 

 

Natomiast w dalszej części definicji pojawiają się już zamienniki mięsa, oczywiście zamiennie z pojęciem „substytuty mięsa”.